موسسه پردازشگران

تماس با ما

02

درمان گوشه‌گیری و ترس از اجتماع با استفاده از عوامل محیطی

اخبار

سیدرضا فراهانی روانشناس در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: قدرت بازگو کردن نظرات و برقراری ارتباط و همچنین اقناع دیگران، توانایی است که زبان در اختیار بشر گذاشته است، چراکه انسان تنها از این طریق است که می‌تواند در جامعه حضور مفید داشته باشد و هویت اجتماعی کسب کند.

وی با بیان اینکه کم‌رویی و خجالت شاید تا حدودی نشان از ادب و شخصیت درونی مثبت فرد باشد، افزود: اگر این ویژگی به گونه‌ای باشد که فرد نتواند در جامعه و یا در خانواده اظهارنظر و از حقوق خویش دفاع کند، این ویژگی تبدیل به مشکلی جدی می‌شود که شخصیت و زندگی فرد را در تنگنا قرار می‌دهد.

فراهانی ادامه داد: گوشه‌گیری و خجالت در افراد اغلب در نتیجهٔ پایین بودن اعتماد به نفس ایجاد می‌شود که این مشکل ریشه در سوابق کودکی فرد و رفتار‌های او با خانواده و جامعه دارد.

وی با بیان اینکه اگر یک فرد در دوران کودکی به علت بروز رفتاری توسط والدین و یا توسط مربیان و معلمان مورد تنبیه و تحقیر مکرر قرار گیرد، این کودک به ترس از اجتماع دچار شده و گوشه‌گیر می‌شود، افزود: در فرآیند گوشه‌گیر بودن افراد، عامل ژنتیک نیز تأثیر دارد.

این روانشناس گفت: در برخی افراد ترشح مواد شیمیایی موجب می‌شود که فرد نتواند در برخورد با اجتماع و ارتباطات انسانی موفق عمل کند.

وی با بیان اینکه گوشه‌گیری‌های ژنتیکی تنها از طریق دارو درمانی قابل پیشگیری است، تصریح کرد: در برخی موارد نیز به این دلیل که فرد ذاتاً به صورت درون‌گرا متولد می‌شود، به صورت کامل نمی‌تواند درمان شود، اما افراد برون‌گرا که سیستم عصبی‌شان کمتر تحریک می‌شود، در فرآیند ارتباطات اجتماعی موفق‌تر از افراد درون‌گرا هستند.


بیشتر بخوانید:گوشه‌گیری نوجوانان را جدی بگیرید 


فراهانی ادامه داد: گوشه‌گیری‌هایی را که در جریان زندگی برفرد تحمیل می‌شود را می‌توان با استفاده از عوامل محیطی و روش‌های اجتماعی به تدریج درمان کرد.

وی با بیان اینکه والدین و معلمان بیشترین تأثیر را در فرآیند جامعه‌پذیری فرد دارند، تصریح کرد: از این رو باید والدین تلاش کنند تا کودکان نسبت به خودشان نگرش مثبت داشته باشند و همچنین نسبت به نظرات و کار‌هایی که انجام می‌دهند اعتماد به نفس بیش‌تری داشته باشند.

این روانشناس گفت: غفلت از کودکان، بی‌توجهی، تنبیه و تحقیر کودکان جزء عواملی هستند که باعث می‌شوند کودک دچار گوشه‌گیری و عدم اعتماد به نفس شود.

فراهانی با بیان اینکه افزایش اعتماد به نفس در کودکان، آموزش مهارت‌های اجتماعی و طرز برخورد با اجتماع و افراد، کمک به افزایش موفقیت کودکان، برجسته کردن موفقیت‌های کودک،  استفاده از روش‌های خودکارآمدی برای کودک از جمله عواملی هستند که می‌توانند گوشه‌گیری و عدم اعتماد به نفس را درمان کنند، گفت: اگر گوشه‌گیری فرد درمان و پیشگیری نشود، عدم موفقیت در ارتباطات اجتماعی، افت تحصیلی و متعاقباً شکست تحصیلی و همچنین در دوران پس از ازدواج نیز بسیاری از مشکلات خانوادگی و اجتماعی برای فرد رقم خواهد خورد.

ديدگاه ها: