موسسه پردازشگران

تماس با ما

02

ایرادات شورای نگهبان به لایحه حمایت از کودکان چه بود؟

اخبار

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، حسین میرمحمدصادقی معاون قوانین مجلس در نشست بررسی قوانین مربوط به کودکان و نوجوان و چالش‌های پیش‌رو اظهار کرد: لایحه حمایت از کودکان لایحه خوبی است که در مجلس نیز تصویب شد.

وی افزود: شورای نگهبان ایراداتی را به این لایحه گرفته بود که همه آن‌ها به جز یک مورد در صحن علنی مجلس پذیرفته شد.


بیشتر بخوانید؛ لایحه حمایت از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست


معاون قوانین مجلس ادامه داد: در جا‌هایی از این لایحه گفته شده بود که برای کودک و نوجوان پوشش بیمه‌ای کامل صورت بگیرد که شورای نگهبان در این خصوص  اعلام کرد این موضوع ابهام دارد و منظور از پوشش بیمه‌ای کامل چیست؟

وی با اشاره به اینکه این ایراد در مجلس برطرف شد، تاکید کرد: یکی دیگر از ایرادات شورای نگهبان مربوط به ماده ۷ این لایحه بود که بر اساس این ماده برای والدین فرزندانی که موجبات تحصیل کودک و نوجوان خود را فراهم نمی‌کردند مجازاتی در نظر گرفته شده بود که شورا این موضوع را رد کرد و گفت که این موضوع مطابق موازین شرعی نیست.

میرمحمدصادقی خاطرنشان کرد: مسئله دیگر مربوط به ماده ۹ و اقداماتی که باعث آزار جسمی یا عاطفی کودک و نوجوان می‌شود، بود.

وی تاکید کرد: خشونت معنای گسترده‌ای دارد و حدود تعریف از آزار عاطفی مشخص نیست.

معاون قوانین مجلس خاطرنشان کرد: شورای نگهبان تبصره ماده ۹ که در آن آمده بی توجهی به کودک توسط والدین مجازات دارد را خلاف دانست، اما مجلس برای اجرای این ماده اصرار دارد و هنوز تکلیف این تبصره لایحه حمایت از کودک و نوجوان مشخص نیست.

ديدگاه ها: