موسسه پردازشگران

تماس با ما

02

اصول پرورش حافظه

04

اصول پرورش حافظه

 

۱- نتایج اکثر تحقیقات نشان می دهد که حافظه ، قابل پرورش است و می توان با آموزش های درست آن راپرورش داد و تقویت نمود.

۲- مانند عضله ایکه می توان با تمرین دادن تقویت کرد، حافظه را نیز می توان تقویت کرد.

۳- تقویت حافظه نه تنها به آموختن روشهای تازه بستگی دارد ، بلکه به انگیزه قوی نیز نیازمند است.

۴- نیاز و همچنین تشخیص دقیق هدف و گام گذاشتن در آن را، می توان عامل مهمی در شناسایی نکات کلیدی مطالب به شمار آورد.

۵- هر قدر مطلبی با مطالب دیگر در ذهن ارتباط داشته باشد حافظه ما آن را بهتر ضبط می کند.

۶- بر اساس منحنی ابینگ هاس بعد از گذشت ۲۴ ساعت تقریباً ۷۰ % مطالب را از یاد می بریم، بخاطر داشته باشید حتماَ ۲۴ ساعت اول پس از مطالعه هر موضوعی ، حداقل چند دقیقه آن را تکرار کنید.

۷- حالت آمادگی برای یادگیری یکی از راههای تقویت حافظه است(قانون ثرندایک)

۸- تکرارهایی که بر طبق قاعده و نظم باشند بر نگهداری مطالب خوانده شده موثر است (ثرندایک)

۹- بر طبق تئوری گشتالت، ار ابتدا مطالب را در قالب کلی و چهار چوب کلی فرا بگیریم تأثیر آن در فراگیری بیشتر است.(از کل به جزء)

۱۰- علاقه داشتن به یک موضوع از عواملی مهم در فراگیری یک مطلب بشمار می آید.

۱۱- زمینه سازی و کسب اطلاعات مقدماتی و همچنین انگیزه های فراگیری یک مطلب و گوشزد کردن محاسن آموختن آن راه مناسبی برای ایجاد علاقه غیر مستقیم و ثانوی به یک موضوع و در نتیجه حافظه بهتر است.

۱۲- انتخاب آگاهانه موضوعاتی که مطالعه می شود و مطالبی را که می خواهیم یاد بگیریم باعث فعال سازی حافظه می شود.

 13- یک قاعده خوب برای گزینش مطالبی که باید از مطالعات متفرقه بخاطر بسپارید آن است که از خود بپرسید چه چیزهایی را احتمالاً در هفته و ماه آینده و سال آینده و یا ده سال آینده می خواهم بخاطر داشته باشم(این موضوع که بر مبنای اصل گزینش در حافظه, بیان شده است به طرز کاملاً مشهودی در هدفگذاری رعایت می گردد)

۱۴- دقت و توجه، یکی دیگر از مسائلی است که باعث تقویت حافظه می شود. وقتی وقت شما در تسخیر اندیشه های پنهان و گریزان است امکان آموختن وجود ندارد.

۱۵- آغاز درست، سعی کنید مطالب را از ابتدا صحیح و دقیق یاد بگیرید مطالبی که در کارهای بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان وجود دارد این است که موضوعات را بطور دقیق و عمقی مطالعه نمی کنند و باعث فراموشی می شود. شک و تردید از عواملی است که حافظه را کند و ضعیف می کند. حتی در فراگیری یک مهارت، واصول و مبناهای اولیه، بسیار مهم هستند و هنگامی که فردی مهارت لازم را در کاری بدست آورد اعمال ابتدایی آن بصورت یک کار عادی در می آید و دیگر نیازی به تمرکز روی آنها نیست و قدرت تمرکز برای کارهای بزرگتر، آزاد می شود.

۱۶- ترکیبی از بکاربستن و فهمیدن یک موضوع نقش مهمی در تقویت حافظه نسبت به آن موضوع دارد. کسانی که وقتی مطلبی را می خوانند، می فهمند و عملاً آن را تکرار می کنند تا بصورت ملکه ذهنی درآید به راحتی می توانند مطالب فراگرفته شده را بخاطر بسپارند و تا مدت های زیادی آن را در حافظه نگهدارند و در مواقع مورد نیاز فراخوانی خوبی نسبت به آن داشته باشند.

۱۷- آنچه را که قصد می کنیم و واقعاً می خواهیم به یاد بیاوریم بیشتر از چیزهایی که بطور طبیعی می بینیم ، می شنویم و یا می خوانیم، به خاطر می سپاریم , متمایل کردن انرژی های ذهنی به سوی یک هدف که از آن به تمایل ذهنی تعبیر می شود یکی از عوامل مهم در بخاطرسپاری مطالب بشمار می آید.

۱۸- با رعایت کلیه قواعد و اصول لازم ، بهتر است به حافظه اعتماد داشته باشید تا در موقعیت های مختلف پاسخهای مناسب تری بدهد.

۱۹- ارتباط دادن موضوعات به خویشتن و وارد کردن خود در آن و پیدا کردن نقش آن موضوع در زندگی فردی و همچنین یافتن نقاط مشترک بین موضوع و زندگی روزمره و حالات انسانی، یکی از موارد بسیار مهمی است که حافظه را فعال می کند.

۲۰- ایجاد ارتباط سازی های منطقی(همخوانی معقول) و برقراری ارتباطات بین موضوعات باعث می شود تا آنچه را که مطالعه می کنیم و یاد می گیریم بهتر در حافظه ضبط شود. به قول ویلیام جیمز کسی دارای حافظه ای بسیار قوی است که روی تجربه های خود تفکر و تأمل می کند و تفکرات خود را بطور منظم به یکدیگرارتباط می دهد.

۲۱- سازمان، (جایی برای هر چیز و هر چیزی در جای خود) اصلی است که باید در حافظه حکومت کند یک حافظه خوب همانند یک سیستم بایگانی است که به خوبی سازمان یافته و نگهداری شده باشد. وقتی که مطلبی  اعلام حضور می کند باید تصمیم بگیریم آن را قبول کنیم نگه داریم یا دور بریزیم پس از تصمیم نگهداری باید تصمیم بگیریم آن را چگونه و در کجا و به چه ترتیبی و با چه قاعده و معیاری نگهداری کنیم توجه دقیق به همین سلسله مراتب باعث ثبت قویتر می شود(استفاده از طرحهای شبکه ای و درخت حافظه و یادداشت برداری های منظم و سازمان یافته و همچنین الگوهای سازماندهی شده خلاق راهی است بسیار مطمئن و کاربردی برای سازماندهی شدن مطالب در حافظه و در نتیجه فراگیری بهتر مطالب )     

۲۲- طبقه بندی مطالب براساس موضوع – مفهوم- حروف الفبا- زمان و تاریخ تشابه ها- تفاوت ها- میزان دشواری- کاربرد وهر دلیل دیگری راه مناسبی برای تقویت حافظه محسوب می شود.

۲۳- ریز کردن اطلاعات و تشخیص کل و جزء آن نقش زیادی در حافظه دارد. از آجایی که به تعبیر آقای دکتر جیمزونیلند استاد دانشگاه نیویورک بلعیدن اطلاعات بیشمار بطور یکجا امکانپذیر نیست بنابراین باید موضوعهای گسترده را خرد خرد دندان زد و پایین داد. یک مجموعه علمی یا اطلاعاتی را می توان با یک پازل بسیار بزرگ که شامل قطعات کوچک بیشماری است مقایسه کرد. چنین مجموعه ای را نمی توان به درستی بازسازی کرد مگر آنکه یک ایده و نقشه کلی از نوع تصویر در ذهن داشته باشیم در فراگیری اطلاعات هم برای این که کل را بدانیم باید از اجزا باخبر باشیم و برای اینکه اجزا را بدانیم باید از کل آگاهی داشته باشیم.

(آن دسته از کسانی که با درخت حافظه و طرحهای شبکه ای کار می کنند به راحتی می توانند با یک نگاه خیلی سریع به طرح خود، تشخیص دهند که کل و جزء مطالب چگونه در آن نوشته مطرح شده است و خیلی زیبا و هنرمندانه نسبت به آن تحلیل داشته باشند که پس از گذشت زمانی نه چندان دور به خلاقیت های خاصی نائل خواهند گشت و اطلاعات و معلومات آنها برای همیشه به خاطر سپرده می شود.)

۲۴- سعی کنید اهمیت و ارزش یک مطلب را تشخیص بدهید و به آن علاقه پیدا کنید یا دست کم ارزش به یادآوری آن و زمان آن را روشن نمایید.

۲۵- توجه خود را با تمام حواس به آن معطوف کنید.(استفاده از حواس دیگر نقش زیادی در حافظه دارد)

۲۶- اطمینان حاصل کنید که آن را بخوبی فهمیده اید.

۲۷- استفاده از یادداشت برداری های خلاق و هدفمند و با استفاده از رنگهای مختلف که جنبه های هنری خاصی در آن مشاهده شده بسیار توصیه می شود.

 28- استفاده از نظام های و ابزارهای مختلف برای یادگیری.

۲۹- استفاده از کدسازی(برای اعداد…)

۳۰- استفاده از تداعی های تجسمی(فیلمنامه- تصویر برداری- نمایش)

۳۱- برای اینکه تصاویر ذهنی و تجسم مطالب برای تقویت حافظه موثر واقع شود لازم است شرایط زیر رعایت شود:

۱- تحرک ۶- عجیب و اغراق آمیز

۲- مضحک بودن ۷- ظاهر شدن دیگر حواس(مثل بو ،صدا و…)

۳- رنگی ۸- ارتباط سازی خلاق

۴- تعداد زیاد                                      9- تجسم دقیق وشفاف در ذهن

۵- وارد کردن خود                          10- آرامش در حین تجسم

 

 

ديدگاه ها: