موسسه پردازشگران

تماس با ما

02

انگشتر عقیق

03

 انگشتر عقیق
سرش را به سوی آسمان بلند کرد.  
گنبد طلایی رنگ، نور عشق و امید را به دل‏ها می‏تاباند.  
به امید سخاوتش پناه به شهر مولا آورده بود، مردم نیز از گوشه‏ و کنار شهرها و روستاهای دور افتاده و همچنین کشورهای گوناگون به آنجا روی آورده بودند.
امام چون خورشیدی تابان، پروانه های دلسوخته را به دور خود جمع کرده بود.
یک هفته ای مهمان امام رئوف در خراسان بود و اکنون قصد بازگشت و وداع داشت.
سفر خوبی بود، به قدر کفایت توشه معنوی ذخیره کرده بود.
خواست سفرش را شیرین و خاطره‏انگیز کند.
«سوغات‏»، شیرین‏ترین وردی است که بر زبانها جاری ‏می‏شود و بر خاطره ها می‏گذرد؛ خصوصاً که سنت مؤکد اسلامی و باعث ایجاد مهر و محبت و تحکیم پیوند برادری است.
اسوه اخلاق اسلامی، پیامبر اکرم فرموده بود:
«هر گاه یکی از شما به سفر رفت، هنگام بازگشت به سوی خانه و خانواده، حتماً برایشان هدیه و سوغات تهیه کند، حتی اگر پاره سنگی باشد!»
چه بسیار کسانی که خاطره‏ شیرین یک سفر را تنها از رهگذر هدیه و سوغاتش در یاد خود نگه‏داشته‏اند.
به سوغاتی معنوی فکر کرد؛ سخن امام صادق (ع) را به یاد آورد که به شاگردانش فرمود:
«چرا غافلید از عقیق سرخ، زرد و سفید که اینها سه کوهند در بهشت؛ کوه عقیق سرخ مشرف است به خانه پیامبر(ص)؛ عقیق زرد به خانه حضرت فاطمه (س)، و عقیق سفید به خانه حضرت امیرالمؤمنین (ع) و از زیر هر کوه نهری جاری است از برف سردتر، از عسل شیرین تر، از شیر سفیدتر. هر سه نهر از کوثر سرچشمه گرفته و به یک جا می ریزند و این سه کوه همواره تسبیح، تقدیس و تمجید الهی می کنند» عقیق اولین گوهری است که اقرار به یگانگی خدا و نبوت پیامبر و ولایت امیر مؤمنان علی (ع) کرده و خدا مقدر فرموده هر دستی که در آن انگشتر عقیق باشد و به دعا بلند شود آن دست را رد و یا عذاب نکند و هیچ دستی نزد خداوند محبوب تر از دست مزین به انگشتر عقیق نیست.
از آنجا که دو رکعت نماز با انگشتر عقیق بهتر از هفتاد رکعت نماز بدون انگشتر عقیق است، پس تصمیم گرفت عقیق به دوستانش هدیه دهد.  
عقیق سنگی بسیار پربرکت و سرشار از خواص که در روایات اسلامی بر اهمیت آن تاکید زیادی شده است. در گذشته بسیاری از ائمه معصومین و پیامبران از این سنگ به عنوان نگین انگشتر استفاده می نمودند.  
عقیق سنگی سیلیسی و نوعی دُرّ کوهی است. این سنگ به رنگ های قرمز تیره، سفید، گل سرخی، زرد، آبی، سیاه، و ابلق دو رنگ است؛ ولی بهترین آن سرخ، زرد و سفید است. مرغوبترین نوع عقیق به رنگ سرخ یا آلبالویی است، که بیشتر نگین انگشتر می کنند. عقیق زرد همان شرف الشمس است که بر آن اسمای متبرکه نوشته شده است. عقیق سفید یا خاکستری که ذرات سیاه رنگ داخل آن مانند خال دیده می شود. بنابرسخن معصوم(ع) معروف ترین و بهترین عقیق، عقیق کشور یمن است.
وَ قَالَ النَّبِیُّ (ص)
إِذَا خَرَجَ أَحَدُکُمْ إِلَی سَفَرٍ ثُمَّ قَدِمَ عَلَی أَهْلِهِ- فَلْیُهْدِهِمْ وَ لْیُطْرِفْهُمْ وَ لَوْ حِجَارَه  
بحار الأنوار، ج ۷۳، ص۲۸۳.
حلیه المتقین ج۳، ص۲۵.
امام صادق علیه السلام:
الْعَقِیقُ أَوَّلُ جَبَلٍ أَقَرَّ لِلَّهِ بِالْعُبُودِیَّهِ وَ الْوَحْدَانِیَّهِ وَ لِمُحَمَّدٍ ص بِالنُّبُوَّهِ وَ لِعَلِیٍّ ع بِالْوَلَایَهِ وَ قَدَّرَ اللَّهُ عَلَی نَفْسِهِ أَنَّهُ لَا یَرُدَّ کَفّاً رُفِعَتْ إِلَیْهِ بِالْعَقِیقِ وَ لَا یُعَذِّبُهَا.
ارشاد القلوب، ج۲۱،ص ۱۳.
أمیر المؤمنین علیه السلام
مَا رُفِعَتْ إِلَی اللَّهِ کَفٌّ أَحَبُّ إِلَیْهِ مِنْ کَفٍّ فِیهَا عَقِیقٌ.
بحارالانوار، ج‏80، ص‏187.
قَالَ النبی (ص)
صَلَاهُ رَکْعَتَیْنِ بِخَاتَمِ عَقِیقٍ أَفْضَلُ مِنْ سَبْعِینَ رَکْعَهً بِغَیْرِه‏
إرشاد القلوب إلی الصواب، ج‏1، ص: ۱۵۴.

ديدگاه ها: