موسسه پردازشگران

تماس با ما

02

رشد عفونت‏های قارچی در بدن

رازبندگی

رشد عفونت‏های قارچی در بدن
امام صادق علیه‏ السلام درباره‏ی نماز شب می‏فرمایند:  
«صلاه اللیل تطیب الریح» [1] .  
نماز شب بدن آدمی را معطر می‏سازد.  
از نظر علمی نیز یکی از شرایط رشد قارچ‏های سطحی پوست بدن و ایجاد بوی بد بدن، گرما و رطوبت می‏باشد. فردی که بعد از طلوع آفتاب در خواب می‏باشد بدنش بر اثر تابش خورشید و گرمای محیط و  
 عرق کردن و ترشح چربی، محیط مناسبی را برای رشد بسیاری از قارچها از جمله برفک دهان، قارچهای تناسلی در زنان و سایر کچلی‏ها بخصوص کچلی ران را مهیا می‏کند. علاوه بر آن عفونت‏های دیگری از جمله ایجاد کورک و جوش‏های عفونی در پوست را بوجود خواهد آورد.  
از منظری دیگر نیز این مسئله قابل بررسی است. امروزه دانش بشر، گروهی از بیماری‏ها را می‏شناسد که شروع بروز این بیماری‏ها از پوست سر و پاهاست، به عنوان مثال برخی بیماری‏های قارچی پوست از حد فاصل میان شست و دیگر انگشتان پا آغاز می‏گردد که اتفاقاً درست محل این ناحیه، هنگام وضو، مسح واجب دارد و به همین ترتیب مسح سر نیز می‏تواند توجه انسان را به آلودگی یا ضایعه عفونی در مو و پوست سر توجه دهد و در نتیجه انسان را برای رفع آن به اقدام وادارد.  
در ضمن وجوب مسح سر و پا فرصتی است برای برداشته شدن پوشش پا و سر و در معرض هوا و اکسیژن قرار گرفتن این اعضاء که علاوه بر شادابی پوست، به نوبه خود مانع رشد ارگانیزم‏های بی هوازی در منافذ پوست خواهد شد. البته لازم به توجه است که بسیاری از بیماری‏های پوست (به ویژه عفونت‏ها) بوسیله‏ی غسل‏های متعدد اعم از واجب و مستحب که شخص نمازگزار در طول زندگی خود به جا می‏آورد، قابل پیشگیری هستند.    

 
 

 

 [1] ثواب الأعمال و عقاب الأعمال: ۴۲.
 

ديدگاه ها: