موسسه پردازشگران

تماس با ما

02

چرا نباید در رعایت بهداشت زیاده روی کرد و احتیاط زیاد نمود؟

رازبندگی

چرا نباید در رعایت بهداشت زیاده روی کرد و احتیاط زیاد نمود؟
زیرا به عقیده‏ی اسلام زیاده روی در هر کاری نتیجه معکوس دارد، احتیاط زیاد، کار را به وسواس می‏کشاند. کسانی که در مبارزه با  
 میکروب افراط می‏کنند و همه چیز حتی آب خوردن را می‏جوشانند، و میوه را می‏پزند، علاوه بر آنکه از خواص طبیعی غذاها محروم می‏مانند به واسطه‏ی عدم امنیت روح، وجود خود را کاملاً در اختیار بلا و بیماری می‏گذارند. مانند جوانی که به خاطر ترس از مسلول شدن بیش از اندازه احتیاط می‏کرد و برای عدم ورود میکروب به بدن خود، همیشه دستمالی به دهان می‏گرفت. ولی سرانجام مسلول و جوانمرگ شد زیرا این جوان نمی‏دانست که برابر میکروب‏های مضری که در آب و هوا وجود دارد میکروبهای مفیدی هم خداوند در وجود انسان آفریده است که با آن‏ها مبارزه کنند و سلامتی شخصی را تا آنجا که مقدور است، تأمین نمایند. [۱] .  
در منابع اسلامی روشهای متعددی را برای پیشگیری و درمان وسواس پیشنهاد کرده‏اند، که ماحصل همه ‏ی آن روش‏ها را می‏توان در «ذکر خدا» خلاصه کرد.  
استفاده زبان و ذهن از ذکرهای نماز که همگی در مسیر جدائی راه مؤمن و ابلیس است به عنوان عواملی قدرتمند در توقف افکار وسواسی مطرحند.  
در وسواس‏های عملی هم باید گفت: علی رغم این که اسلام، آیین نظم و ترتیب و مسلک پاکیزگی و طهارت است، اما آنجا که کار به افراط و مبالغه می‏کشد و پدیده‏ای از اعتدال دور می‏شود، اسلام آن پدیده را مذموم تلقی می‏نماید.   
 چنانچه مروری بر آداب طهارت در رساله‏ های فقه ی علماء شیعه داشته باشیم، متوجه می‏شویم، که بسیاری از دستورات توجه به شک‏های وسواس آمیز در مورد طهارت جسم یا لباس را باطل اعلم کرده‏اند، مثلاً اگر شخصی شک کند که وضویش باطل شده یا نشده است، باید بنا را بر باطل نشدن آن بگذارد، یا آن که اگر شک کند لباسش نجس یا پاک است بنا را بر پاک بودن لباس می‏گذارد.  
این دستورات در آداب نماز نیز به همین گونه است، بعنوان مثال از جمله شکیاتی که هرگز نباید بدان اعتنا نمود، شک کثیر الشک (کسی که زیاد شک می‏کند) است. یا این که در بسیاری از سایر شکیات نماز (مثلاً شک بین ۳ و ۴ رکعت) باید برای پرهیز از وسواس بنا را به یک طرف شک گذاشت و بدان عمل نمود.  
خلاصه اینکه خاستگاه وسواس که از ناراحتی‏های مهم روحی و روانی است، همان اضطراب و افسردگی می‏باشد و فرد باید برای رهایی از آن رو به راز و نیاز با خدا در دل شب که منبع آرامش است پناه ببرد. جالب است بدانید علاوه بر مطالب بالا که عرض شد یکی از علل این بیماری، اختلال در ترشح برخی هورمون‏ها مانند سروتونین و اپی نفرین می‏باشد که اختلال در خواب و بد خوابیدن یا زیاد خوابیدن می‏تواند یکی از علل این بی نظمی در ترشح این هورمون‏ها باشد که دوای آن نظمی است که تهجد به روح و جسم انسان می‏بخشد.  
 از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل است که فرمودند: «سه گروه از (وسوسه‏ های) ابلیس و لشکریانش، پاک (و در امان)اند: ۱. آنان که خداوند را یاد می‏کنند؛ ۲. کسانی که از بیم (عذاب) خدا، گریه دارند؛ ۳. گروهی از سحرگاهان استغفار می‏کنند.» [2] . 

 

 

 

 [1] طب کبیر: ۱۹ و ۲۰.
[۲] میزان الحکمه ۱۳: ۱۴۸.

ديدگاه ها: